Fotograf je večkrat pred dilemo kako v celoti zajeti velik motiv, ki je zelo blizu. Tudi ob uporabi objektiva z zelo širokim kotom večkrat ne moremo zajeti motiv v celoti, oziroma zaradi popačenja leč prihaja do večjih distorzij. Zato je tehnika združevanja večih fotografih še kako dobrodošla. O osnovah in več razlage sem podal v članku "Fotografiranje in združevanje fotografij za panoramski format". Nič drugače ne delujemo pri zajemu bližnjih velikih motivov. Objavljen je že drugi članek s fotografirano osebo ob slapu (Široki kot zajema pri bližnjih motivih II).
Kljub uporabi linearnega ekstremno širokokotnega objektiva z goriščnico 12mm na kameri polnega formata, še vedno nisem zajel želenega motiva v celoti, oziroma prišlo je že do distorzije ob robovih (slika spodaj).
Ob uporabi večih posnetkov, sem izkoristil pokončni format, s tem lahko izbral goriščnico 24mm in posledično pride do manj popačenja. S pomočjo osmih posnetkov in programa Photoshop sem združil fotografije v celoto in tako zajel želen ambient v celoti (slika spodaj).
Združevanje fotografij
Z osmimi posnetki je bila zajeta celotna želena širina in višina motiva.
V Programu Photoshop ali Bridge imamo za združevanje večih fotografij funkcijo "Photomerge".
Program nam posnetke združi in uredi v celoto. Potreben je samo še izrez.
(več v članku Fotografiranje in združevanje fotografij za panoramski format).
Izklopil sem eno izmed fotografij. Prikazan je princip delovanja združevanja fotografij, oziroma kako program iz posamezne slike prevzame najbolj oprijemljive in združljive dele.
Ena izmed osnovnih fotografij iz spodnje sestavljene fotografije.
Končna sestavljena fotografija z dodatnim popravkom distorzije preko funkcije "Lens Correction".
Tudi to je združena fotografija preko programa. Ta odlično opravi svojo nalogo, kljub temu, da je zaradi premika kamere perspektiva naslednjega posnetka opazno spremenjena. Najbolj me je zanimalo, kako se bodo "zlepili" palmini listi.
S pomočjo tehnike večih posnetkov, si lahko odlično pomagamo zajeti celoten motiv, čeprav nam objektiv le tega ne zajame z enim posnetkom v celoti. Algoritmi najboljših programov za združevanje fotografij so že tako kakovostni, da sem vse te fotografije lahko posnel iz roke in ne preko stojala.
Osnove tehnike združevanja fotografij, "Fotografiranje in združevanje fotografij za panoramski format".
Več Photoshop nasvetov v video: https://www.youtube.com/user/efotografija
Več Photoshop člankov: e-Fotografija.si