Večkrat se nam zgodi, da imamo v trenutku proženja predolgi čas osvetlitve in s tem stresemo sliko (članek: Streseni posnetek / Bodite pozorni na čas osvetlitve).
Na manjših povečavah napake niti ne opazimo. Ko naredimo večjo vidimo, da je posnetek tehnično slab. Zaradi tresenja sta se opazno izgubila kontrast in ostrina zapisa. Marsikdo je na začetku mnenja, da kamera ni dobro izostrila, ali da objektiv ni zadovoljivo oster.
V digitalizaciji slike imemo vedno možnost delnega popravka neostrine s funkcijo Unsharp mask. Že v 80-tih smo imeli to funkcijo na boben skenerjih, ki so imeli zaprti računalniški sistem. V 90-tih v skenerskih programih in programih za obdelavo slike kot, Photo Styler, GIMP, Photoshop,...
Toda s funkcijo Unsharp mask ostrimo, oziroma izničimo vmesne tonske vrednosti med dvema kontrastoma. Če je slika stresena, je kontrast izničen in s funkcijo klasičnega elektronskega ostrenja si ne moremo pomagati v večji meri.
Photoshop nam nudi še eno možnost dodatnega popravka fotografije. To je filter, katerega že ime Shake Reduction pove, čemu je namenjen. In ja, da se v večji meri kot s klasičnim Unsharp Mask filtrom popraviti kontrast na robovih barvnih tonov in s tem navidezno ostrino.
Seveda filter ni čudežen in ne moremo popraviti vseh stresenih fotografij, niti s filtrom nikoli ne moremo narediti popravka kot, če bi že pri fotografiranju pazili na dovolj kratek čas osvetlitve. Vendar funkcija obstaja in izkoristite jo. Večino naših fotografij ne povečujemo na zaslonih v tolikšni meri, da ne bi bil popravek dobrodošel. Za prezentacije in tiskovine, pa ima filter Shake Reduction čudovito moč.