Že od nekdaj velja, da se fotografija ne konča po pritisku na prožilec. Od tu naprej se šele začenja.
V analogni dobi smo na film zajeli samo latentno sliko. V nadalnjem postopku razvijanja si sam, ali drugi, posegel še v možne dodatne obdelave. Danes tudi tipalo ne zmore zajeti povsem realne slike. Od latentne, elektronske slike do vidne na zaslonu kamere, jo najprej obdelajo algoritmi preko procesorja v kameri. Naj bo to JPEG ali RAW zapis. Prve nerealne obdelave so že tu in so vezane na algoritme in nastavitve kamere. Vzameš tri različne modele kamer in od vsake boš dobil svoje tonske obdelave.
Zmotno je tudi mišljenje o RAW datoteki, da to je pa tisto nedotaknjeno (surovo). V osnovi je, vendar preko algoritmov v kameri tudi RAW datoteki spremenijo gama vrednost, da je slika na zaslonu všečna našemu očesu. S temi že spremenjenimi podatki predvsem za ogled slike na zaslonu, se datoteka RAW prenese v program za njegovo obdelavo. Če vaš program ima to možnost, boste RAW datoteko postavili v njeno linearno vrednosti (gamma 1.0). Tu so shranjeni podatki iz tipala v povsem neobdelanih vrednostih. Canon program CPP, za obdelavo njihovim RAW datotek to omogoča.
Še danes marsikdo misli, da kar posnameš na film ali tipalo, bo videno tudi kot končna fotografija ali tiskovina. Vendar šele od tu naprej se za marsikoga pričenja prepovedana cona in poseg v njihov original. Poklicni “pripravljalci” fotografij za končen pogled na sliko iz filma ali papirja, nikoli nismo razlagali glede potrebnih ali želenih korektur. V analogni dobi smo le to urejali v temnici in že skoraj 30 let preko programov v domačih računalnikih. Še prej preko samostojnih grafičnih programov.
Zelo malo nas je, kateri smo že pred 45 leti (moj začetek moji sodelavci in drugi že prej) preko skenerjev lahko digitalizirali fotografije iz papirja ali filma in jih dodatno obdelovali. Takrat in iz izkušenj vem tja do leta 2005, se o digitalni obdelavi slike med fotografi ni govorilo. Še 15 let nazaj so le redki opazili, da je večina naslovnic na revijah, plakatih, prospektih, povsem drugačnih od tistega kar kaže realni svet in je fotograf posnel in oddal uredniku. Danes se za vsako “čudno” fotografijo razmišlja, “ta je pa digitalno obdelana!”
Kdor želi od zajete fotografije več, bo v nadaljnem procesu posegel po osnovnih obdelavah tonskih korektur in manjših napak objektiva, izreza, prahu, popravka ostrine, itd. Napredni fotograf te korekture naredi v programih za obdelavo RAW datotek.
Za tisto še več, je treba poseči po programih za dodatno predelavo slike. Že 29 let nam je preko namiznih računalnikov v pomoč program Photoshop.
Če fotografij za določene namen ne obdela ali predela fotograf sam, gredo njegove fotografije skozi program Photoshop kasneje v oblikovanju tiskovin ali predstavitev. Odstrani se moteče elemente, sestavi več fotografij, itd.
Omejitev ni. Te dovoli in v kolikšni meri določi naša želja, razmišljanje in poznavanje programa samega.
Sam izhajam iz klasične in grafične fotografije. Že od leta 1976 sem v procesu razvijanja in ročnega retuširanja fotografij, elektronskega zajema preko grafičnih skenerjev in digitalne obdelave slike ter zahtevami urednikov. V tistih časih je redko kdo izven grafične priprave tiska vedel, da taki posegi sploh obstajajo. Oziroma niti pomislil ni, da katera koli fotografija ni original. Spomnim se dogodka iz Dela izpred skoraj 40 let. Iz skupinske slike s takratnimi političnimi veljaki, smo morali na zahtevo urednika odstraniti neželeno osebo, t.j. novinarja iz naše hiše. Po objavi v časopisu se je iz slike odstanjeni spraševal, kdaj so se še enkrat slikali, da ga ni zraven.
Danes za vsako fotografijo pri kateri se prikaže najmanjši dvom rečemo, Photoshop.
Obdelava slike v temnici je omogočala enake manipulacije kot danes digitalna
Tisti, ki gleda na fotografijo iz njemu želenega pogleda brez korektur in drugih posegov, lahko zdaj zamahne z roko. Photoshop, to je poseg v fotografijo, to nima več smisla originala.
Tak pogled nikakor ni napačen. Le vedeti je treba, da je to samo en način pogleda na fotografijo. Poznamo jih mnogo več, predvsem pa so v grafiki in oblikovanju potrebe povsem drugačne. Fotografija nikoli ni bila in ni samo domena domačega arhiviranja. Nikoli ni imela samo enega in edino pravega pogleda.
Sprejeti je treba dejstvo, da je fotografija goljufiva že od prvega posnetka na medij kot je asfalt. Edino kar je v vsej zgodovini fotografije lahko dokaj realno je ujeti trenutek. Ostalo je domena manjšega ali večjega goljufanja že med fotografiranjem, sledi odmik od realnosti v temnici, danes s programi.
Dvodimenzionalnost fotografije je prva velika razlika na proti trodimenzionalnemu motivu. Tonske razlike so že druga. Zanimivo, da se fotografi, ki negirajo Photoshop, radi ukvarjajo s črno belo fotografijo.
Ali pa še večji nesmisel nasprotovanja, nekateri hvalijo in kažejo na nostalgijo temnice, ki je samo z izborom materiala in načinom razvijanja podajala to, kar nam danes osnovne tehnike računalniške obdelave slike. V temnici smo z različnimi tehnikami senčenja, maskiranja, premika pespektive z nagibanjem papirja, ter ročno retušo, že bili v predelavi slike. Sam sem v svojih poklicnih letih obstoja analogne tehnike, pregoljufal ogromno fotografij za mnoge razstave in predvsem publikacije.
Predvsem pa črno beli svet nima nobene realnosti s človeškim pogledom. Enostavno, prve emulzije za zajem slike niso prikazovale barv. Izrazni fotograf s ČB sliko skrije mnogo napak in predstavi drugačnost, kar pomeni všečnost. Da se ve. ČB slika je goljufija, saj ni domena našega dojemanja sveta.
Ob gledanju fotografije marsikdaj niti ne vemo ali je avtor sploh kaj delal na fotografiji, kaj je z njo želel predstaviti, za kateri namen jo je ujel, itd. Velja tudi! Motiva na fotografiji v večini primerov ne poznamo, ga ne moremo začutiti, se ga dotakniti, ali vonjati. Torej izgubljeno je mnogo pravih občutkov in z dodatno obdelavo jih poizkušamo po svojem prepričanju predstaviti več. Koliko?
Predelava fotografije je lahko samo dodaten kamenček v fotografiji. Kot smo marsikatero spremembo naredili v temnici, jo danes lahko enako, vendar lažje in še močneje priredimo v programu.
Res je, da ima lahko vsak fotograf ali gledalec, možnost oceniti do kje je še njemu dovoljena obdelava fotografije. Je to samo izrez, delna obdelava barv, popravek drobnih napak kot prah na sliki, itd. Že sprememba v črno belo je drastičen odmik od nam videnega in fotografiranega originala. Lahko spreminjamo še perspektivo, velikosti elementov v sliki, dodajamo ali odvzemamo več njih...
Kljub mojemu poklicnemu delu v grafiki, kjer je včasih potrebno krepko predelati fotografije glede na želje naročnika ali potreb tehnologije tiska, v klasični fotografiji ne posegam preveč v predelavo. Vsekakor pa se držim slogana, katerega sem vnesel v e-Fotografijo že leta 2001. Misli digitalno! Torej, v fazi fotografiranja že lahko predvidiš, da boš določene napake popravil kasneje.
Iz kateri koli smeri gledamo, je fotografija samo približek originala. Kako jo vidimo in primerjamo z motivom mi sami, je že drug pogled. Nekdo bo v fazi zajema iz mize umaknil moteč element, drug ga kasneje v programu. Nekdo bo v motiv dodal želeni element in ga fotografiral, drugi ga bo dodal s programom.
Portretni fotograf je včasih uporabil gledališki puder, ali mnogo ličil. Danes lahko napake kože, popravi s programom bolj ali manj po lastnem okusu.
Kaj je dovoljeno in kaj ne, si lahko odgovor poda vsak sam. Vendar zgolj zase in za svoj pogled na fotografijo. Ne prepričuje se drugih, da njihova pot ni prava. Kot ni prav, da se močno predelano fotografijo predstavlja kot izvirnik motiva, tudi ni prav, da se kot edino veljavno podaja tisto kar nam sprocesira kamera.
Torej! Pogledov na končno fotografijo in različnih mnenj o njej je veliko. Eni so zaljubljeni v črno belo tehniko, spet drugi še vedno delijo nostalgijo filma, tretji imajo svoj prav glede JPEG ali RAW, nadaljuje se z osnovno obdelavo slike v izrezu, kontrastu in barvah, na koncu pridemo še do mnogo stopnic med obdelavo in predelavo.
Dokler imate fotografije samo zase, se lahko brez težav odločite, da jih popolnoma nič ne popravljate. Ko jih želite predstaviti drugim, pa se začne. Do kje in koliko uporabiti Photoshop? Odvisno od posameznika, predstavitve same, včasih celo moralnih zadržkov in na koncu celo kazenskih pravil.
Vedno pravim. V fotografiji nimamo merila ali pravil, da bi jo lahko ocenili kot za vse dobro ali slabo. Dobra fotografija je tista, ki je nam osebno iz takega ali drugačnega razloga všečna. Naj bo neobdelana, torej direktno iz kamere, samo obdelana v izrezu tonskih vrednostih, ali predelana v več elementih. Če nam za naš poglede ne sede, enostavno ni dobra. Pa naj jo drugi še tako hvali.
Da zaključim! Predelava slike s programom Photoshop nikakor ni potrebna za vse. Je samo nadaljevanje naprednih postopkov iz analogne temnice. In kdor program zna iskoristiti v pravi meri, bo lažje predstavil všečno fotografijo. Tisti, ki ste spoznavali digitalno fotografijo od njenega prvega bolj prodornega prihoda med fotografe, se mogoče še spomnite zapisa, katerega sem podal leta 2002.
"Kdor v fotografiji bolje goljufa, boljši je!" Naj bo to z izbiro in pripravo motiva, naravno ali umetno svetlobo, goriščnico objektiva, kakovostjo fotokamere, ali po zajemu s tonskimi popravki in na koncu po lastni presoji, še z večjo ali manjšo predelavo slike. Ob solidni predelavi originalnega posnetka, največkrat niti ne opazimo, da je do predelave sploh prišlo. Šele v primerjavi dobimo občutek in vrne sem nam lastni pogled in odgovor, je to prav ali ne, je dobro ali ne?