V kar nekaj dežel sem šel na FotoPOTEP, katere je Stvarnik ustvaril prav za ljubitelje posebnosti narave in še bolj se je potrudil, ko je pomislil na nas fotografe.
Že 20X sem potoval po Namibiji, vsakič grem vsaj 2X v puščavo Namib in se še nikakor nisem naveličal fotografirati motivov okoli Deadvlei.
Namibija nam tudi z najstarejšo puščavo na svetu (10 mio. let) kaže vso krutost narave. Njen mikro delček dolina Deadvlei, je bela, suha glinasta plošča, obkrožena z najvišjimi sipinami na svetu (Big Mama, Big Daddy 330m). Deadvlei, je nekaj enkratnega na planetu in se nahaja v srcu te rdeče puščave. Samo ime Deadvlei izhaja iz angleške "dead" in flamsko-afrikanske "vlei" (barje, močvirje). Torej to ni mrtva dolina, ampak mrtvo močvirje. Še 1000 let nazaj je tu tekla reka, kateri je v z vetrom naneseni pesek počasi zaprl pot. Zaradi bližine hladnega Atlantika je bilo dovolj vlage, da so mogočna akacijeva drevesa živela naprej. Pan se je počasi izušil in drevesa so umrla. Suho puščavsko podnebje je les povsem izušilo in ta se je ohranil vse do danes. Stara debla akacij še vedno stojijo, kot da bi se nastavljala sončnim žarkom. Puščava Namib je sicer zaščiteni park. Žal pa nihče ne skrbi za to področje, da se suha drevesa ne bi uničevala zaradi obiskovalcev. Še sreča, da področje ni dostopno z avtobusi in predvsem, da Namibija ni enostavna za potovanje. Tako ni množičnega turizma. Pa vseeno. Čez nekaj let znajo turisti še stoječa debla uničiti. Celo plezajo po njih, za svojo kar najlepšo spominsko fotografijo.
Nekaj podatkov:
Vstopna točka za dolino Sossuvlei, po kateri gre 65km ceste do Deadvlei, je zaselek Sesriem (slika-načrt je spodaj). V park lahko vstopite šele po sončnem vzhodu. Vstopnina je cca. 5€ na osebo in 1€ za avto. Če želite biti ob prvih sipinah za sončni vzhod, morate prenočiti v kampu ali v nekaj km naprej oddaljenem lodgu, ki sta že v notranjosti parka. Čeprav je cesta asfaltna, ni za divjati. Ob cesti in še v temi so oriksi, ki lahko nepredvidljivo skočijo na cesto. Zadnjih 5km je prevoznih samo z boljšimi terenci. Reduktor priporočljiv. V primeru na novo nanešenega peska je nujno spustiti tlak v gumah. Ni bojazni, da bi obtičali v pesku. Ko pridejo turisti, vas bodo rešili domači izkušeni šoferji. Peš do Deadvlei je iz parkirišča pol ure (1.1km). Od tam je preko sipin do najvišje sipine še uro. Za pohod na sipino Big Daddy ali Big Mama, morate biti fizično solidno pripravljeni. Ne pozabite vzeti s seboj najmanj liter vode, če se mislite v panu zadržati uro ali dve. Tudi v jesenskih, zimskih in pomladanskih dneh vedite, da se dlje kot do 11h ne boste zadrževali. Enostavno postane prevroče. Opozorilo velja še toliko bolj, če greste na najvišjo peščino na svetu (330m), ki se dviguje na južnem delu pena. Hoje navzgor je za cca. 1 uro (pol ure rabimo še da pridemo iz parkirišča na začetek vzpona). Navzdol gremo lahko kar direktno po sipini. Pan je širok 600m in dolg 2000m (cca.).
Zaključek
Če vas bo popotniška žilica popeljala v Namibijo s skupino ali samostojno, brez, da greste v puščavo Namib skozi zaselek Sesriem in naprej preko doline Sossuvlei, do Deadvlei, ne gre. Brez vsakega razmisleka, je dolina Deadvlei ena izmed svetovnih "must see" popotniških destinacij. In predvsem ena izmed tistih, ki nobenega fotografa ne pusti ravnodušnega, da si ne bi teh motivov želel še večkrat obiskati.
Video dolina Deadvlei
Galerija Mi FotoPOTEPi Namibija -Deadvlei
Ob opisovanju krajev in lokacij, vedno podam oceno od 1-5, glede na moj osebni popotniški in še posebej na fotografski vtis.
Potovanje / 5
Namibija je popotniški in fotografski raj. Zame ena od redkih dežel, ki nudi vse v enem - pokrajino, ljudi, živali.
FotoPOTEP / 5
Če kje, je tu Stvarnik pomislil na fotografa.